Cechy charakterystyczne rowerów górskich
Rowery górskie są jednym z najpopularniejszych rowerów. Chociaż były pierwotnie przeznaczone do górzystych, trudnych terenów, obecnie uważa się je za uniwersalne rozwiązanie. Pasują zarówno do jazdy po prostej szosie, jak i wyboistych ścieżek. Jakie cechy oraz budowę posiadają rowery górskie i dlaczego warto je kupować? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym jest rower górski?
Rowery górskie docelowo przeznaczone są do poruszanie się po górskim terenie. Ich popularność jednak sprawiła, że uważane są za rowery uniwersalne. Charakteryzują się one wzmocnioną ramę z prześwitem pod pedałami. Mogą mieć dwa rodzaje kierownic: giętą lub prostą. Ich solidne hamulce są najczęściej tarczowe. Masa rowerów górskich waha się między 7 a 9,5 kg.
Podczas zakupu roweru górskiego warto również zwrócić uwagę na przerzutki. Klasyczny układ przerzutek obejmuje wersje przedmie i tylne, które obsługują z przodu trzy przełożenia, a z tyłu około 7-10 przełożeń.
Rowery warto kupować w sprawdzonych i renomowanych sklepach. Przykładem miejsca, w którym można zakupić różne typy rowerów, jest hurtownia internetowa Roweryrolki.pl z Krakowa. Można tu odnaleźć również inne sprzęty, powiązane bezpośrednio ze sportem, np. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi.
Rodzaje rowerów górskich
Istnieje kilka rodzajów rowerów górskich. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na amortyzację. Głównymi typami są rowery full-suspension (z pełną amortyzacją), sztywne (bez amortyzacji), hardtail (z przednią amortyzacją), softail (z częściową tylną amortyzacją).
Cechy rowerów górskich
Rowery górskie posiadają grube opony, które amortyzują nierówności i ułatwiają jazdę. Ramę można dostosować do możliwości danej osoby. Przed zakupem warto przymierzyć rower i dokładnie go przejrzeć, aby znaleźć najwygodniejszą dla siebie pozycję.
Wielkość koła również jest dostosowywana do wzrostu i długości nogi. Większe wersje zapewniają szybszą jazdę na podjazdach i zjazdach. Łatwiej w nich pokonywać nierówności, wyboje i dziury. Mniejsze koła można określić jako lżejsze i bardziej zwrotne.
Rower górski musi posiadać dobry amortyzator. Napęd powinien być łatwy i lekki, dzięki czemu możliwa będzie jazda po stromych zboczach. Na rowerze można skoczyć na wysokość 80-100 milimetrów.
Przed zakupem roweru górskiego najlepiej sprecyzować trasy, którymi użytkownik będzie się poruszał (czy jest raczej zwolennikiem rekreacyjnej jazdy, czy nieco bardziej wyboistych i agresywnych terenów) i na podstawie tych czynników wybrać odpowiedni rower.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana