Budowa studni, od czego zacząć?
Przydomowa studnia to nie przeżytek, ale atrakcyjna alternatywa, a czasami konieczność. Wiele osób chce w pełni uniezależnić się od dostawcy wody miejskiej, inni wykorzystują własną wodę do podlewania ogrodu, a niektórzy nie mają możliwości podpięcia się do sieci wodociągowej. Jedni budują taki obiekt z myślą o późniejszych oszczędnościach, innym zależy przede wszystkim na czystszej i „ekologicznej” wodzie. Jak zatem przygotować się do wykopania studni?
Budowa studni - formalności
Najwięcej zachodu będzie nas kosztować pozyskanie wód wgłębnych, do których mogą dotrzeć jedynie potężne wiertnice do studni , wykorzystywane przez firmy wykonujące odwierty geotechniczne, wodne i pod pompy ciepła. Przedtem należy zlecić badania geologiczne pozwalające ustalić lokalizację warstwy wodonośnej. Jeśli chcemy wybudować studnię o głębokości do 30 m i poborze wody do 5000 l na dobę, nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. Musimy jedynie przedstawić taki zamiar w starostwie powiatowym, natomiast do zgłoszenia dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania działką, szkice studni na mapce i ewentualnie inne dokumenty wymagane przez urząd. Możemy rozpocząć budowę jeśli po upływie 30 dni od zgłoszenia nie otrzymaliśmy odpowiedzi odmownej. Dla studni o głębokości ponad 30 m lub przy wydajności większej niż 5000 l na dobę musimy złożyć wniosek o pozwolenie wodnoprawne, do którego dołączymy odpowiednią dokumentację hydrogeologiczną.Jakie rodzaje studni mamy do wyboru?
Obecnie odchodzi się od tradycyjnych studni na rzecz głębinowych. Specjalne wiertnice do studni pozwalają dotrzeć do warstw wodonośnych znajdujących się kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Studnie wiercone są znacznie wydajniejsze niż kopane, ponadto woda z ujęć głębinowych zwykle jest zdatna do picia i mniej narażona na zanieczyszczenia. Natomiast jeśli potrzebujemy wody głównie do podlewania ogrodu, a warstwa wodonośna znajduje się płytko pod ziemią (5-7 m), wystarczy nam studnia rurowa wbijana (abisynka), przy większych głębokościach lepiej sprawdzi się studnia kopana obudowana kręgami.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana