Badanie OCT - co warto wiedzieć?
OCT czyli optyczna koherentna tomografia oka to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, stosowanych obecnie w okulistyce. Badanie to diagnozuje głównie choroby siatkówki oka – szczególnie dna oka i plamki żółtej, ale też jaskrę, zaćmę, a nawet nowotwory gałki ocznej. Na czym polega badanie OCT? Dlaczego warto się mu poddać? Odpowiadamy!
Na czym polega badanie OCT?
OCT oka to zaawansowana metoda diagnostyczna, pozwalająca na otrzymanie trójwymiarowego obrazu struktury oka – przekroju tkanek siatkówki, rogówki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Badanie OCT z wyjątkową precyzją pozwala zobrazować strukturę oka oraz poszczególnych jego tkanek, dzięki czemu możliwe jest wykrycie wszelkich, nawet najmniejszych zmian patologicznych. Optyczna koherentna tomografia oka pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób oczu – nawet we wczesnej fazie rozwoju. Dzięki tej metodzie diagnostycznej, można wykryć jaskrę, zaćmę, zmiany cukrzycowe siatkówki, pojawienie się błony nasiatkówkowej, zwyrodnienie plamki AMD, otwór w plamce żółtej, czy nawet nowotwór gałki ocznej.
Badanie tomografem optycznym jest całkowicie bezinwazyjne, bezkontaktowe, a więc bezbolesne. Wykonasz je w Gabinecie Okulistycznym Łukasza Plata w Kościerzynie.
Pacjent poddający się badaniu OCT zostaje instruowany przez lekarza specjalistę, który w pierwszej kolejności zaleca mu usiąść przed aparatem optycznym i oprzeć głowę na podpórce. Podczas badania, okulista prosi pacjenta o kierowanie wzroku w różnych kierunkach, jednocześnie bacznie obserwując obraz oka wyświetlany na ekranie, notując ewentualne nieprawidłowości.
Dlaczego warto poddać się badaniu OCT?
Obecnie wiele osób cierpi na rozmaite wady wzroku. Bez wątpienia, w wielu przypadkach, pogorszenie widzenia spowodowane jest długotrwałym naświetlaniem oczu mocnym światłem emitowanym przez monitor komputera czy wyświetlacz telefonu. Bardzo często jednak, pogorszenie wzroku spowodowane jest chorobami takimi, jak: cukrzyca, dysfunkcje układu krążenia, miażdżyca, a także nowotwór. Choroby oczu, w początkowej fazie, często nie dają żadnych objawów. Niektóre z nich prowadzą jednak nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego tak istotne są regularne badania okulistyczne, podczas których można zdiagnozować wszelkie choroby już we wczesnej fazie, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykrycie wszelkich chorób w początkowym stadium, daje ponadto szansę na mniej inwazyjne leczenie oraz możliwość jego szybszego zakończenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana