Aromaterapia i aromakologia. Jak to działa?
Aromaterapia to forma terapii prowadzonej z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych. Olejki eteryczne są pozyskiwane z różnych części roślin z całego świata. W aromaterapii najważniejszy jest dla nas oczywiście zapach, który ma związek także z aromakologią. Jak wskazuje nazwa, to nauka zajmująca się badaniem zapachów, a konkretniej związku między nimi i reakcjami wywoływanymi przez zapachy u ludzi. Przyjrzyjmy się nieco bliżej aromaterapii i aromakologii.
Aromaterapia – medycyna niekonwencjonalna i sposób na relaks
Aromaterapia kojarzona jest przede wszystkim z olejkami eterycznymi, które są wytwarzane bez żadnych procesów chemicznych. Olejki są otrzymywane na przykład przez wyciskanie, tłoczenie, czy destylację z parą wodną lub poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami, oczywiście organicznymi. W aromaterapii wykorzystywane są nie tylko one, ale także różnego rodzaju inne substancje zapachowe (naturalne lub syntetyczne) w różnych konsystencjach. Zapachowe produkty w aromaterapii wykorzystywane są przede wszystkim do masażu, przygotowywania pachnących kompresów, maseczek, kąpieli oraz aromaterapeutycznych inhalacji. Każdy zapach ma swoje unikalne właściwości i wpływ na nas. Ten wpływ bada właśnie aromakologia.
Aromakologia – nauka o wpływie zapachu na człowieka
Jak wspomnieliśmy we wstępie, aromakologia zajmuje się badaniem związku między zapachami i reakcjami ludzi na nie. Ta nauka zajmuje się także badaniami pamięci węchowej. Poprosiliśmy o pomoc fachowców z firmy Mattik z wielkopolski, by opowiedzieli nam co nieco o wpływie zapachów na nasze samopoczucie duchowe i fizyczne. Zapachy oddziałujące pozytywnie na nasze samopoczucie duchowe dzielimy na następujące grupy:
- zapachy zwalczające apatią jak zapach rozmarynu i mięty pieprzowej,
- zapachy zwalczające lęki jak zapach mandarynki i limetki,
- afrodyzjaki, jak zapach goździka czy kopru włoskiego,
- zapachy redukujące podrażnienie i zmienne nastroje jak zapach sandałowca i geranium,
- zapachy redukujące stres i napięcie jak zapach melisy i róży,
- zapachy pomagające pokonywać bezsenność jak zapach rumianku rzymskiego i lawendy.
Zapachy oddziałujące pozytywnie na nasze samopoczucie fizyczne również dzielimy na grupy:
- zapachy działające przy grypie, przeziębieniu, katarze i kaszlu jak zapach anyżu i sosny,
- zapachy pomagające przy kobiecych bólach jak zapach cyprysu i melisy,
- zapachy, które ułatwiają radzenie sobie z problemami skórnymi jak zapach jałowca i paczuli.
Opisane przykłady wpływu konkretnych zapachów na człowieka to oczywiście jedynie niewielki ułamek tego, co mogą dla nas zrobić zapachowe produkty. Mamy kontakt z przeróżnymi zapachami na co dzień – w jedzeniu, kosmetykach, czasem czujemy zapach lasu, innym razem morskiej bryzy, wąchamy kwiaty. Dzięki pamięci węchowej instynktownie wybieramy w sklepach produkty zapachowe o aromatach, które zrobiły na nas pozytywne wrażenie. Wybieramy w ten sposób nie tylko perfumy i produkty, z którymi bezpośrednio kontakt, ale także na przykład odświeżacze do pomieszczeń, czy odświeżacze samochodowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana