Algi morskie. Nowa jakość biożywności
Algi morskie to glony, które są chętnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Są tak popularne przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów i składników odżywczych, które są doskonale przyswajalne przez ludzi. Czym są algi morskie i dlaczego mogą być istotnym elementem zdrowej diety? Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym są algi morskie?
Algi morskie to autotroficzne organizmy, które są spotykane w większości wodnych ekosystemów. Charakteryzują się one:
- wysoką wartością odżywczą,
- są bogatym źródłem minerałów i witamin (C, E) i kwasu foliowego,
- właściwościami zagęszczającymi i żelującymi.
„Dawniej algi morskie były wykorzystywane głównie jako dodatek do paszy dla zwierząt lub nawóz. Ich prawdziwy fenomen został odkryty dzięki licznym badaniom naukowym, które dowiodły ich prozdrowotne właściwości. Dzisiaj algi morskie nazywane określane są mianem „super żywności” i dodawane są do wielu produktów spożywczych” – wyjaśnia popularność alg morskich ekspert z firmy Sylwit.
Algi morskie to także składnik wielu kremów i maści nawilżających, a wyekstrahowane z nich substancje są podstawą licznych suplementów diety, a nawet leków.
Jakie właściwości mają algi morskie?
Algi morskie to nie tylko doskonałe źródło witamin i minerałów. Na uwagę zasługują ich właściwości pielęgnacyjne. Stosowane w postaci kremów na skórę, pobudzają jej metabolizm, odbudowują płaszcz hydrolipidowy i przyspieszają gojenie ran. Algi morskie umacniają także ściany naczyń włosowatych skóry, co z kolei zapobiega powstawaniu pajączków.
Dzięki dużej zawartości błonnika i jodu algi morskie mogą być z powodzeniem stosowane jako żywność wspierająca odchudzanie. W sklepach dostępne są produkty takie jak pieczywa, czy makarony z dodatkiem ekstraktu z ich dodatkiem. Żywność z dodatkiem alg morskich dobrze wpływa także na pracę serca dzięki właściwościom regulującym poziom szkodliwego cholesterolu
i ciśnienia krwi.
Współczesna medycyna zna wiele zastosowań tych wodorostów. Wspomaga się nimi proces leczenia różnych schorzeń tarczycy, działają przeciwalergicznie, wspomagają terapie onkologiczne i zapobiegają miażdżycy.
Algi morskie to nowa jakość biożywności, która nieustannie zyskuje na popularności. Badania naukowe wskazują na wiele prozdrowotnych ich właściwości. Udowodnione zostało ich działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i wspomagające działanie układu immunologicznego. W związku z tym algi przez wielu uważane są za żywność przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana