A może kinkiet? Sposoby oświetlania obrazów
Oświetlenie w domu lub mieszkaniu pełni wiele ważnych ról. Nie tylko rozjaśnia mrok, ale również zmienia optycznie proporcje pomieszczenia lub nakierowuje wzrok na szczególnie ważne elementy wystroju. Tak jest na przykład z obrazami, których piękno można wydobyć w pełni za pomocą światła. Jakie sposoby oświetlania obrazów sprawdzą się najlepiej i czy w tej roli sprawdzi się również kinkiet? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Odpowiednio dopasowane i rozmieszczone oprawy oświetleniowe mogą całkowicie odmienić charakter wnętrza. Zdecydowanie coraz częściej odchodzi się od jednego, głównego źródła światła przy suficie na rzecz kilku pomniejszych, oświetlających dokładnie każdy zakamarek.
Kinkiety – szeroki wybór możliwości
Wśród nowoczesnych modeli kinkietów znajdziemy szeroki wybór kształtów i kolorów. W sklepie internetowym Światło-Cienie w tej kategorii czeka nas aż 68... nie, nie modeli. 68 stron, na których znajdują się wyłącznie kinkiety! Na szczęście możliwe jest przeglądanie pod kątem między innymi materiału wykonania, koloru, a także ceny – dlatego bez problemu znajdziemy model, który będzie nas interesował.
Niezależnie od modelu kinkiety łączy jedno. Montuje się je na ścianie, aby w szczególny sposób oświetlić przestrzeń znajdującą się pod lampą. Kinkiet może zastąpić lampę stojącą do czytania lub lampkę nocną. Może również stanowić dodatkowe źródło oświetlenia nad lustrem w łazience lub właśnie nad obrazami. Kinkiety nad obraz lub lustro wyróżniają się prostym i wydłużonym kształtem. Dzięki temu światło może być rozproszone na całą szerokość obrazu, uwidoczniając każdy jego szczegół i nie pozostawiając niektórych elementów w cieniu.
Rodzaje kinkietów nad obraz
Podczas wyboru idealnego oświetlenia do obrazów warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt, materiał oraz kolor kinkietu. Równie ważne jest to, w jaki sposób ma oświetlać obraz. Wszystkie kinkiety nad obraz czy lustro są nieco odsunięte od ściany. Bezpośrednio do niej mocuje się jedynie podstawę lampy, a źródło światła umieszczone jest w niewielkim oddaleniu na ramieniu. Dzięki temu światło pada od góry, ale również nieco od przodu obrazu, dzięki czemu nie powstają cienie – spowodowane na przykład szeroką ramą, w którą oprawiony jest malunek. Niektóre modele posiadają również możliwość regulacji kąta padania światła, dzięki czemu można dopasować je do własnych preferencji.
Warto zwrócić uwagę na kształt kinkietu zwłaszcza w mieszkaniach, w których sufit znajduje się dość nisko. Kinkiet musi być bowiem zawieszony nad obrazem, a więc potrzebne jest dla niego wystarczająco dużo miejsca. Jeśli przegub będzie mocno wygięty ku górze może dotykać sufitu lub się pod nim nie zmieścić, a tym samym duży obraz lub plakat będzie wisiał zbyt nisko, by można było go swobodnie oglądać. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem mogą okazać się lampy do zabudowy w suficie lub reflektory szynowe skierowane w stronę obrazu.
Inne sposoby na oświetlenie obrazów
Wspomnieliśmy również o innych możliwościach: oprawach do zabudowy lub reflektorach szynowych. W jaki jeszcze sposób, oprócz typowych kinkietów, można oświetlić obrazy? Może to być niewielka lampa sufitowa lub ścienna przypominająca reflektor, skierowana w stronę obrazu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w wysokich i dużych pomieszczeniach na obraz skierować lampę wiszącą lub stojącą. W przypadku lamp stojących mogą to być duże lampy stojące na podłodze (na przykład, jeśli obraz znajduje się nad kanapą można ulokować je po obydwu stronach mebla) lub niewielkie lampki postawione na stoliku lub innym meblu znajdującym się w pobliżu dzieła.
Możliwości jest całkiem sporo i wiele zależy od wielkości obrazu oraz naszych preferencji. Najprostszym rozwiązaniem jest dedykowany kinkiet z taśmą LED, jednak warto w tym przypadku puścić wodze wyobraźni i popróbować różnych sposobów na oświetlenie obrazu. Być może dzięki temu po włączeniu światła nabierze on zupełnie innego charakteru...
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana